sobota, 29 stycznia 2011

Naturalne maseczki

KUCHNIA SALONEM PIEKNOSCI ? - A JEDNAK !


GRECKA MASECZKA PIEKNOSCI

Doskonale nadaje sie do cery zmęczonej, 2 łyżki jogurtu naturalnego zmieszac z łyżeczka miodu i  kilku kroplami oliwy z oliwek, jeśli na skórze występują wypryski, dodać łyżeczkę soku z cytryny. Gotowa papkę nałożyć na twarz na 20 min., zmyć dużą ilością cieplej wody.


MASECZKA Z ZIEMNIAKA

Dodaje skórze blasku ma dzialanie odzywiajace. Gotujemy ziemniak „w mundurku”. Studzimy, obieramy ze skórki i rozgniatamy, dodajemy łyżkę mleka i żółtko, dokładnie mieszamy. Podgrzewamy maseczkę w kąpieli wodnej (ustawiajac miseczkę z masą w garnku z gotującą się wodą, mieszamy, aż masa się rozgrzeje) i nakladamy ją na twarz (ostroznie, żeby się nie poparzyć). Następnie przykrywamy skórę wilgotną, ciepłą gazą, po 20 minutach zmywamy twarz najpierw ciepłą a pozniej chłodną woda. Stosujemy raz w tygodniu.

MASECZKA MIODOWO - JABLKOWA


Usuwa zanieczyszczenia skóry i wygładza cerę, zetrzeć drobno jabłko i zmieszać z 1-2 lyzkami płynnego miodu. Przygotowaną masę nałożyć na twarz na 20 min., następnie spłukać letnią wodą.

MASECZKA CZEKOLADOWA

 Czekolada to czysta rozkosz. Okazuje się, że to nie tylko rozkosz dla naszego podniebienia, ale także dla skóry twarzy i dekoltu.

kieliszek gorzkiego kakao w proszku,
3 łyżeczki bitej śmietany,
łyżeczka białego sera,
2 łyżki miodu,
3 łyżeczki płatków owsianych

Wszystkie składniki miksujemy ze sobą mikserem elektrycznym i rozprowadzamy na twarzy i dekolcie. Po około 10 – 15 minutach maskę zmywamy ciepłą wodą. Skóra po tym zabiegu będzie gładsza, odżywiona i miękka.

MASECZKA NA DLONIE

Dłonie zdradzają wiek kobiety. Aby były gładkie i odmłodzone wystarczy poświęcić im trochę czasu.

Żółtko, kilka kropli oliwy i dwie łyżeczki naturalnego twarożku mieszamy na papkę. Nakładamy na dłonie na 15 minut, po czym zmywamy. Zabieg ten wygładza, nawilża i ujędrnia skórę, poprawia jej ukrwienie.

czwartek, 27 stycznia 2011

WG. RECEPTURY STAROZYTNYCH GREKOW

SZPARAGI W SOSIE SEROWYM


Dzisiaj polecam wspaniala przystawke SPARAGIA ME TIRIA, dane stare jak swiat, liczace sobie kilka tysiecy lat ! Zapraszam.

  • 16 szparagow
  • 2 lyzki masla
  • 1 filizanka smietany
  • 1/2 filizanki startego twardego sera (mozemy uzyc rozne gatunki, ja dodalam rowniez ser plesniowy)
  • sol, pieprz
Odkrajamy twarda czesc szparag, myjemy dokladnie. Jezeli dysponujemy naczyniem do gotowania na parze, kladziemy delikatnie szparagi na durszlakowym dnie naczynia, solimy i gotujemy przez 4-6 minut az zmieknie gorna czesc jarzyn (sprawdzamy widelcem). W innym wypadku po usunieciu twardej czesci wiazemy w peczek, gotujemy w osolonej wodzie na stojaco (zalewamy woda 1/3 szparag) pod przykryciem do czasu az zmieknie gorna czesc jarzyn.
Szparagi ze sloiczka zaparzamy tylko przez 30 sekund !
Na patelni rozpuszczamy maslo, lekko dusimy szparagi, odkladamy na cieply talerz uzywajac specjalnej lyzki z dziurkami, w osobnym garnuszku podgrzewamy smietane, dodajemy ser, mieszajac do momentu az sie rozpusci. Polewamy sosem na cieplo, proszymy swiezo zmielonym pieprzem. Kali oreksi !

piątek, 14 stycznia 2011

Sery greckie - FETA - PIECZONE BAKLAZANY Z FETA

Z Grecji pochodzą różnego rodzaju sery o najwyższej jakości produkowane według tradycyjnych receptur.
Podejmowany od wielu lat eksport greckich serów do wielu krajów europejskich daje świadectwo o dużym uznaniu, jakim cieszą się te wyroby. Każdy prawdziwy grecki dom nie wyobraża sobie posiłku bez dodatku sera.

FETA - w doslownym tlumaczeniu oznacza kawalek, plat lub plaster i używana jest tylko dla sera wyrabianego w Grecji. Przyczynił się do tego fakt, iż Grecy jako pierwsi wyprodukowali tego typu ser. Dlatego od 2002 roku feta rozpoznawany jest oficjalnie jako ser pochodzenia greckiego i może być produkowany tylko w Grecji. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał ją za wyjątkowy produkt regionalny. Feta z mleka krowiego, najpopularniejsza poza Grecją, jest łagodniejsza w smaku i przez Grekow uznawana za gatunek pośredniej jakości.

Starożytni Grecy uważali ser za pożywienie zarówno bogów, jak i zwykłych śmiertelników, więc warto korzystać z mądrości dotyczących nawyków żywieniowych, które sprawdziły się przez tysiące lat.
Feta jest jednym z najstarszych serów świata, biała, typu lekkiego, wyrabiany tylko z mleka koziego, owczego lub owczo-koziego. Twardość sera zależy od mleka z jakiego powstał, dojrzewa w solance. Od momentu wyjęcia z solanki traci zawartość płynów i zyskuje na twardości. Jak sie okazuje, Grecy spozywaja wiecej sera od Francuzow, ktorzy uchodza za ich najwiekszych milosnikow.  W Polsce jednak greckie sery nie sa zbyt znane - moze poza feta. Prawdziwa feta jest serem tlustym, w Grecji Feta Light nie istnieje, nie powinno sie uzywac tej nazwy dla odtluszczonego sera.

Ser najlepiej kupować w małych porcjach i trzymać w lodówce zapakowany w zalewie solnej, lub zamarynowany w oliwie. Jeśli zapakujemy go w pojemnik z solanką, można go przechowywać 1-2 tygodni,
natomiast marynowany w oliwie może stać 2-3 miesiące. Solanka, w której ser powinien pozostać aż do momentu spożycia, aby nie stracić charakterystycznej dla siebie wilgotności, chroni go przede wszystkim przed zepsuciem. Feta jest produktem, który można długo przechowywac.

PIECZONE BAKLAZANY Z FETA

Psites melitzanes me feta

Wspaniala przekaska na cieplo lub na zimno do ouza i wina, bardzo latwe i proste danie o arystokratycznym smaku.


1kg baklazanow
2 duze pomidory pokrojone w kosteczke
250 g skruszonej fety
1 duza cebula
2-3 piorka czosnku
pokrojona natka miety
oliwa do smazenia
3 lyzki oliwy do sosu
sol, pieprz
Baklazany myjemy, kroimy wzdluz (na grube platy) solimy dobrze i odstawiamy na pol godziny. Pluczemy i osuszamy papierem kuchennym, nastepnie smazymy do lagodnego rumianego koloru. Rozkladamy na papierze kuchennym a nastepnie na blaszce, odstawiamy. Rozgrzewamy oliwe na sos, wkladamy uprzednio zmiksowana w blenderze cebule z czosnkiem dusimy 2-3 minuty, dodajemy pokrojone pomidory, sol, pieprz i dusimy na wolnym ogniu az objetosc sosu zmniejszy sie o 1/3, odstawiamy do ochlodzenia. Ukladamy na baklazanach pokruszona fete, polewamy sosem i pieczemy 20 minut w 180C. Podajemy baklazany poproszone pokrojona mieta. Kali oreksi !

wtorek, 11 stycznia 2011

GRECKIE WEDLINY - PROSUTO

W tym dziale postanowilam napisac kilka ciekawostek o greckich wedlinach - smakach daleko odbiegajacych od znanych polskich, coz moje zdanie i moj smak sa jednoznaczne - my gora ! co nie oznacza, ze jakosciowo sa gorsze - absolutnie ! Polskie wedliny smakowo sa nie do pokonania i nie maja sobie rownych nigdzie na calym swiecie ! Jest jednak kilka greckich, na ktore warto byloby zwrocic uwage aby wzbogacic swoj wiedze i opinie a przede wszystkim smak ! Oto klejnot dla mnie nr. 1 greckich wedlin :

PROSUTO

Prosuto - szynka , ktorej specjalny proces przygotowania i konserwowania polega na okladaniu miesa sola morska oraz dlugiego okresu czasu suszenia i dojrzewania. Wedlina o wybornym smaku produkowana w regionie Euritania wg. receptur znanych juz w starozytnosci wysoko oceniana przez koneserow. Metody produkcji greckiego prosuto, wloskiego proscitto, hiszpanskiego jamon (hamon) czy portugalskiego presunto sa niemal identyczne dlaczego więc każda szynka smakuje inaczej? Bo powstaje z innej rasy świń, stosowaniem innego pokarmu, troszkę różnią się metody naturalnej konserwacji, i... owiewa je inne powietrze. Jego wilgotność, zmiany temperatury, ale także subtelne aromaty wpływają na jej smak. Prosuto podaje sie pokrojone w cieniutenkie plasterki, obowiazkowo w temperaturze pokojowej.

Wspaniala slalatka wykonana przez Iwone Menexi, polecam z zamknietymi oczami, doskonala jako pelne danie. Zapraszam !

Ilosc skladnikow dobieramy wg. naszego gustu.
  • salata (zwana rzymska) pokrojona we wstazki
  • prosuto pokrojone we wstazki
  • ser zolty pokrojony we wstazki
  • kilka listow rucoli
  • zielona cebulka
  • koperek
  • oliva
  • balsamoco
  • sol, pieprz
Produkty ukladamy warstwami, doprawiamy do smaku i podajemy w towarzystwie lampki wina. Smacznego !

niedziela, 9 stycznia 2011

PRZYPRAWY I ZIOLA - SZAFRAN - GRUSZKI W SYROPIE Z SZAFRANEM

SZAFRAN - KROKOS KOZANIS
Krokus - safran (crokus sativus) to jedna z rzadkich roslin farmaceutycznych. Szafran jest jedyną przyprawą, która nadaje jednocześnie potrawie barwę, aromat i smak. Zaledwie kilka nitek szafranu dodanych do dań nadaje im intensywnie żółty kolor i specyficzny, delikatny, lekko gorzkawy posmak. Wysuszone znamiona szafranu uprawnego używane są jako przyprawa, ten żółty proszek jest najdroższą przyprawą na świecie. Na zebranie 1 kg znamion potrzeba 150 tys. kwiatów szafranu uprawnego.
Jako barwnik organiczny stosowany byl już w starożytnej Grecji i Rzymie, także w Chinach.
Uprawiany jest w Grecji w okolicach Kozani w Zachodniej Macedoni i okolicach.Wyroznia sie swoja jakoscia, znajduje sie na pierwszym miejscu uprawianego biologicznego safranu na calym swiecie ! Mozna go kupic w proszku lub niteczkach i stosować do bardzo wielu dań, szczególnie tych na bazie ryżu i makaronu. Szafran doskonale wzbogaca też smak sosów, zup, potraw z ryb i drobiu.
Dobrze komponuje się z bazylią i oregano.
Jako afrodyzjak stosowany był przez Asyryjczyków, Fenicjan, Greków, Arabów, a nawet Brytyjczyków, którzy od XIV w. hodowali go w Saffron Walden.
Obok oryginalnej przyprawy istnieją na rynku także jej substytuty, przyrządzone z nagietka lekarskiego, krokosza barwierskiego lub suszonych glonów. Mimo pozornego podobieństwa, znacznie odbiegają one jakością od oryginału.
Jeśli przyprawa tylko zmienia kolor potrawy, nie nadając jej aromatu, to zapewne mamy do czynienia nie z szafranem, lecz kurkumą albo zgoła z podróbką, sporządzaną z kwiatów nagietka i ostu wymieszanych z gliceryną oraz składnikami mineralnymi. Aby ustrzec się pomyłki czy fałszerstwa, najlepiej kupować szafran nie w postaci proszku, ale w nitkach.
Właściwości aromatyczne szafranu najpełniej uwalniają się w podwyższonej temperaturze. Jednym ze sposobów na to, aby aromatycznie wzmocnić nitki szafranu jest podgrzanie ich przez kilka minut w średnio rozgrzanym piekarniku.
Dzisiejsze badania dowodzą, że przyjmowanie go w nadmiernej dawce wywołuje stan podekscytowania, porównywalny w pewnej mierze z tym, jaki powoduje opium. Ale zagrożenie powstaje tylko przy spożyciu dużych dawek, a szafran jest przyprawą zawsze stosowaną z umiarem. Zaleca się, żeby nie używać więcej niż 5 g szafranu.
GRUSZKI W SYROPIE Z SZAFRANEM
Doskonaly deser jesienno - zimowy bardzo latwy do wykonania. Zapraszam !

  • 4 gruszki obrane tej samej wielkosci
  • 100g cukru
  • 3/4 filizanki wody
  • 3/4 filizanki bialego wina
  • skorka z jednaj pomaranczy cieniutko obrana
  • 1 opakowane szafranu (10g)
  • jogurt
W srednim garnku ogrzewamu wode, wsypujemy szafran i pozostawiamy na 10 minut. Nastepnie dodajemy wino, cukier i skorke pomaranczy i gotujemy 4 minuty. Wkladamy ostroznie gruszki, gotujemy na wolnym ogniu 30 minut co jakis czas obracajac owoce. Pozostawiamy do ostygniecia, podajemy gruszki z syropem w towarzystwie jogurtu i pokrojonej w paseczki skorki pomaranczy. Smacznego !