niedziela, 9 stycznia 2011

PRZYPRAWY I ZIOLA - SZAFRAN - GRUSZKI W SYROPIE Z SZAFRANEM

SZAFRAN - KROKOS KOZANIS
Krokus - safran (crokus sativus) to jedna z rzadkich roslin farmaceutycznych. Szafran jest jedyną przyprawą, która nadaje jednocześnie potrawie barwę, aromat i smak. Zaledwie kilka nitek szafranu dodanych do dań nadaje im intensywnie żółty kolor i specyficzny, delikatny, lekko gorzkawy posmak. Wysuszone znamiona szafranu uprawnego używane są jako przyprawa, ten żółty proszek jest najdroższą przyprawą na świecie. Na zebranie 1 kg znamion potrzeba 150 tys. kwiatów szafranu uprawnego.
Jako barwnik organiczny stosowany byl już w starożytnej Grecji i Rzymie, także w Chinach.
Uprawiany jest w Grecji w okolicach Kozani w Zachodniej Macedoni i okolicach.Wyroznia sie swoja jakoscia, znajduje sie na pierwszym miejscu uprawianego biologicznego safranu na calym swiecie ! Mozna go kupic w proszku lub niteczkach i stosować do bardzo wielu dań, szczególnie tych na bazie ryżu i makaronu. Szafran doskonale wzbogaca też smak sosów, zup, potraw z ryb i drobiu.
Dobrze komponuje się z bazylią i oregano.
Jako afrodyzjak stosowany był przez Asyryjczyków, Fenicjan, Greków, Arabów, a nawet Brytyjczyków, którzy od XIV w. hodowali go w Saffron Walden.
Obok oryginalnej przyprawy istnieją na rynku także jej substytuty, przyrządzone z nagietka lekarskiego, krokosza barwierskiego lub suszonych glonów. Mimo pozornego podobieństwa, znacznie odbiegają one jakością od oryginału.
Jeśli przyprawa tylko zmienia kolor potrawy, nie nadając jej aromatu, to zapewne mamy do czynienia nie z szafranem, lecz kurkumą albo zgoła z podróbką, sporządzaną z kwiatów nagietka i ostu wymieszanych z gliceryną oraz składnikami mineralnymi. Aby ustrzec się pomyłki czy fałszerstwa, najlepiej kupować szafran nie w postaci proszku, ale w nitkach.
Właściwości aromatyczne szafranu najpełniej uwalniają się w podwyższonej temperaturze. Jednym ze sposobów na to, aby aromatycznie wzmocnić nitki szafranu jest podgrzanie ich przez kilka minut w średnio rozgrzanym piekarniku.
Dzisiejsze badania dowodzą, że przyjmowanie go w nadmiernej dawce wywołuje stan podekscytowania, porównywalny w pewnej mierze z tym, jaki powoduje opium. Ale zagrożenie powstaje tylko przy spożyciu dużych dawek, a szafran jest przyprawą zawsze stosowaną z umiarem. Zaleca się, żeby nie używać więcej niż 5 g szafranu.
GRUSZKI W SYROPIE Z SZAFRANEM
Doskonaly deser jesienno - zimowy bardzo latwy do wykonania. Zapraszam !

  • 4 gruszki obrane tej samej wielkosci
  • 100g cukru
  • 3/4 filizanki wody
  • 3/4 filizanki bialego wina
  • skorka z jednaj pomaranczy cieniutko obrana
  • 1 opakowane szafranu (10g)
  • jogurt
W srednim garnku ogrzewamu wode, wsypujemy szafran i pozostawiamy na 10 minut. Nastepnie dodajemy wino, cukier i skorke pomaranczy i gotujemy 4 minuty. Wkladamy ostroznie gruszki, gotujemy na wolnym ogniu 30 minut co jakis czas obracajac owoce. Pozostawiamy do ostygniecia, podajemy gruszki z syropem w towarzystwie jogurtu i pokrojonej w paseczki skorki pomaranczy. Smacznego !

1 komentarz: