niedziela, 25 lipca 2010

Starozytna Grecja - sposoby odzywiania



Mozecie wyobrazic sobie zycie bez ziemniakow i pomidorow?
A jednak na starozytno greckim stole nie istnialo wiele znanych nam dzisiaj potraw co wcale to nie  oznacza, ze bylo skromne lub ubogie - wrecz przeciwnie!
Starozytni Grecy jadali zupelnie inne potrawy jednak jest cos co nie zmienilo sie od kilku tysiecy lat - ich milosc do wina!

Starozytna grecka kuchnia jest w ostatnich latach przedmiotem badan, dokumenty tamtej epoki opisuja nam z niesamowita dokladnoscia sposoby odzywiania na kontynentalnej i wyspiarskiej czesci Grecji. Odkrycia archeologiczne pokazuja rodzaje i ksztalty naczyn oraz przyrzadow kuchennych, sposoby w jaki przygotowywano posilki a przede wszystkim co jadano. Wzbudza podziw liczba ksiag napisanych w tym okresie na temat kuchni greckiej, wspomie tylko o Athineou "Dipnosofistes" (IIw.p.n.e), ktorego z 30 ksiag 15 zostalo uratowanych, dzis uznawane sa jako pierwsze zachowane "ksiazki kucharskie", autor szczegolowymi opisami przedstawia w nich w jaki sposob odbywaly sie biesiady i co podawano.

Sniadanie skladalo sie z chleba moczonego w winie, jeczmiennego dla ludu i pszennego dla bogaczy, suszonych fig, migdalow, orzechow i innych bakalii. Napojem na sniadanie bylo rodzaj "kokteilu" - wina (rozcienczonego woda) z tartym serm zazwyczaj kozim i miodem.
Na obiad, "lunch" tego okresu jadano glownie ryby a jako dodatki chleb, ser, jajka, oliwki, owoce i bakalie.
Kolacje uznawano za glowny posilek dnia, spozywano ja w towarzystwie przyjaciol czy rodziny. Staroztni Grecy nie lubieli jesc sami, istnial taki poglad, ze osoba jedzaca samotnie nie spozywa posilku tyklo poprostu wypelnia swoj zoladek.
Oliwy uzywano bez umiaru na surowo lub do gotowania ale sluzyla tez innemu celowi...
smarowano nia cialo po kapieli. Jednym z obowiazkowych, codziennych, podstawowych dodatkow do dan bylo wino obecne przy kazdym posilku. Ryby jedzono w duzo wiekszej ilosci niz mieso, ktore pokazywalo sie tylko z okazji swiat. Drob, baranine, kozine czy dziczyzne przygotowywano w rozny sposob najczesciej pieczone lub gotowane z jarzynami. Bardzo waznymi produktami byly warzywa straczkowe, ktorych wartosci odzywcze doceniano juz wtedy! jak rowniez warzywa i owoce nieodstepujace od wszelkich potraw, kapusta, salaty, karczochy, ogorki, szparagi, grzyby, buraki, z przypraw uzywano koper, bazylie, miete, gorczyce, czaber, kapary ale tez eksportowany (juz wtedy!) pieprz, owoce - jablka, gruszki, pigwy, figi i oczywiscie winogrona, bakalie - migdaly orzechy (zwane blednie wloskimi), kasztany, rodzynki i suszone figi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz